Schack 4 final

Schack fyra finalen är spelad och vi deltog med två lag

Sätra skolan Sandviken kom på 48 plats

Mo skola Söderhamn kom på 74 plats

127 skolor deltog

Grattis till bra placeringar !!

Sandviksdagarna

Det kommer att bli schack i centrum i Sandviken

15 juni kl 12.00 – 1800

16 juni kl 11.00 – 16.00

Kom och prova att spela

Eller info om våran verksamhet mm

Välkomna !

Påskturnering 2018

Påskturnering 2018

Resultat

  1. Ulf Norell Gnarp SK 6.5 Poäng

  2. Thomas Gustafsson Gnarp SK 6

  3. Per Åkerman Sandvikens SK 4.5

  4. Lennart Larsson Söderhamn SK 3.5

  5. Gunnar Sigvardsson Söderhamn SK 3.5

  6. Gunnar Bergqvist Mo SK 3.5

  7. Daniel Gervais Söderhamn SK 3

  8. Ove Larsson Söderhamn SK 3

  9. Kenneth Gabrielsson Sandvikens SK 3

  10. Felix Bergström Sandvikens SK 2.5

  11. Lew Gabrielsson Sandvikens SK 1.5

  12. Youheng Yang Sandvikens SK 1.5

Schack 4 Finaler mm

Det kommer att bli två Schack 4 finaler

en i Hälsingland och en i Gästrikland

Nästa FB möte blir 27 mars 19.00 Sandviken

Behöver någon klubb hjälp med något hör av er

per.akerman63@gmail.com

Årsmöte

Vi har haft årsmöte för Gävleborgs SF

Till Ordförande valdes Patrik Karlsson

Ny som ledamot blev B-G Wikström

Årsmötes blixten vanns av Fredrik Åkerlund

Årets ledare blev Per Olof Bomark för vinsten i sikta mot stjärnorna med Hedesunda skola och hans arbete i Överhärde och i FB.

Påskturnering 2018

Påskturnering 2018

Spelplats: Biblioteket I Söderhamn

Speltider Sju ronder monrad 20 min per spelare

Datum: 2 april start 10.00

Startavg: 50 kr sen 20 kr ungd

Priser: 1. 1000 kr , Schackböcker mm

Anmälan: per.akerman63@gmail.com

Personlig anmälan senast 9.40

Inf: Per Åkerman 070-3125680

Skolmästerskap 2017

Skolmästerskap 2017

Segrade i Högstadiet

1. Felix Bergström   Montessori  Sandviken

Segrade i Mellanstadiet

1. Lew Gabrielsson  Jernvallensskola

2. Hampus Sjöberg  Västanbynsskola

3. Tim Reidermar  Jervallsskolan

4. Robin Forsling  Sätraskolan Sandviken

Segrade i Lågstadiet

1. Youheng Yang Västanbynsskola

2. Alfons Hesselgren Västanbynsskola

3. Willam Sjöden  Västanbynsskola

Spelades i Sandviken.

 

Gävleborgs Open 2017

Segrade Gävleborgs Open

Blev Jimmy Mehlstrand och Patrik Wiklund

På delade tredje plats blev

Bengt Ola Isetoft

Patrik Wikström

Per Åkerman

Fredrik Söderberg

Junior pris fick

Lew Gabrielsson och Yuoheng Yang.

 

Gästrikland- Hälsingland SF